Check Up Nedir?

Check up; kişilerin genel sağlık durumunun değerlendirilmesi, hastalıklara dair risk faktörlerinin açığa kavuşturulması, mevcut sağlık sorunlarının kontrolü ve yönetimi amacıyla yürütülen tüm tanı ve tetkik uygulamalarını kapsayan bir sağlık hizmetidir. Check up başvurusu yapan kişinin yaşı, ek hastalıkları, risk faktörleri gibi çeşitli parametrelere bağlı olarak; belirli tarama testlerinden yararlanılarak kişinin sağlık durumu değerlendirilir. Gerekli hallerde hasta diğer testlere yönlendirilebilir, yaşam tarzı değişiklikleri önerilebilir veya tedavi başlatılabilir.

 

Check Up Nasıl Yapılır?

Öncelikle check up için başvuran kişiden ayrıntılı bir öykü alınarak kişinin genel sağlık durumu; varsa tanısı konmuş hastalıkları, aldığı veya önceden almış olduğu tedaviler ve ailesine ait sağlık öyküsü öğrenilir. Ardından detaylı bir fizik muayenesi yapılarak, varsa bulgular kaydedilir.

Fizik muayene esnasında kan basıncı, nabız, solunum gibi değerler ölçüldüğü gibi kalp check up taramalarında kardiyolojik muayene veya beyin check up taramalarında sinir sisteminin değerlendirilmesi için nörolojik muayene gibi spesifik sistem muayeneleri de yapılır. Kadınlarda meme muayenesi veya erkeklerde ileri yaşta prostat muayenesi check up’ın bir parçası olarak fizik muayeneye eklenebilir.