DOĞUM ÇANTASI NASIL HAZIRLANMALI

DOĞUM ÇANTASINDA NELER OLMALIDIR?

Doğum çantası uzmanlara göre, hamileliğin 32. haftasından itibaren hazırlanmalıdır. Bu da gebeliğin 8. ayına denk gelir. Doğum çantası hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ihtiyaçlar doğrultusunda hareket etmektir. Kış günü için bebeğin üzerine bir de battaniye gerekir. Doğum yaz ayında ise bebeğe sadece ince bir üst ve şapka, ellerine eldiven ve alt bezi yeterli olacaktır.

 

DOĞUM ÇANTASI HAZIRLAMA LİSTESİ

Doğum çantası hazırlama listesinde; Önden iliklenen 3 adet tüm vücut tulumu, çorap, eldiven ve şapka ve battaniye dahil eve gidiş giysisi, bebek mendilleri, yeni doğan için yapılmış yaklaşık 20-30 bebek bezi, yedek zıbın. Anne ve babalar için ise; Yiyecek ve içecek gibi gıda ürünleri. Kamere, şarj, terlik, havlu ve sabahlık gerekiyor. Anne için özellikle göğüs pedi, kişisel bakım için gerekli malzemeler, hastaneden çıkarken giyeceğiniz kıyafet ve ayakkabılar, nüfus cüzdanı ve sağlık sigorta kartı , göğüs ucu kremi bulundurulmalıdır.

 

DOĞUM ÇANTASI NE ZAMAN HAZIRLANMALIDIR?

Doğum çantası doğumdan yaklaşık iki hafta öncesinde hazırlanması gerekir. Hamileliğin 32.haftasından itibaren doğum çantası hazırlamak uygundur.